Spoznajte hlavolamy od výmyslu sveta.

Na našej stránke sa nachádzajú rôzne typy úloh, v ktorých si máte možnosť precvičiť vaše mozgové závity. Radi by sme vás s nimi zoznámili a v stručnosti predstavili jednotlivé hlavolamy, hádanky a ich rozdelenie do kategórií.U nás nájdete rôzne druhy úloh, hlavolamy, hádanky. slovné úlohy, obrázkové hádanky a všeličo iné.

Existuje viacero typov hádaniek a hlavolamov, preto sme ich aj my roztriedili do viacerých kategórií. Niektoré sú zamerané na logické či matematické myslenie, iné na vašu predstavivosť a pozornosť. Mnohé z nich sú určené vyslovene len na pobavenie a nájdu sa tu aj také, v ktorých sa vás budeme snažiť nachytať a trochu aj oklamať. 🙂

Hlavolamy

Ak Vás bavia čísla, v škole ste mali radi matematiku a počty, obľubujete matematické operácie alebo len jednoducho radi počítate, naše matematické hlavolamy sú pre vás ideálnou voľbou. Nájdete tu najrôznejšie matematické príklady rôznej náročnosti.

Číselné rady sú tvorené radom čísel, ktoré idú po sebe v určitej logickej postupnosti. Vašou úlohou je zistiť akým pravidlom sa konkrétny rad riadi a doplniť chýbajúce číslo. Znie to jednoducho, nie? Vyskúšajte si, ako vám to pôjde.

Písmenkové rady – podobná kategória avšak na rozdiel od čísel sa tu budete „hrať“ s písmenkami. Princíp písmenkového radu je rovnaký. Vašou úlohou je doplniť chýbajúce písmeno do radu za sebou idúcich písmen, ktoré nasledujú vždy podľa určitej logiky.

V ďalšej kategórii je vašou úlohou doplniť do obrázka, vzorca alebo príkladu chýbajúce znaky, čísla, písmená, slová atď. Nájdete tu napríklad príklad bez matematických znakov, číselné trojuholníky s chýbajúcim číslom, neúplné slová a mnoho iného. Presne o tom sú naše doplňovačky.

Výzvy aj zábava

Veľmi obľúbené kategórie hádaniek a hlavolamov sú rôzne typy slovných úloh. Klasické slovné úlohy nájdete tu. Pre tých náročnejších, ktorí sa neboja výziev a radi poriadne ponamáhajú svoj mozog sú určené Einsteinove hádanky. Inšpirované sú pôvodnou hádankou, o ktorej sa traduje, že ju vymyslel sám Albert Einstein. Ich riešenie je naozaj časovo náročné, takže si pripravte nejaký čajík, pohodlne sa usaďte a smelo do toho!

Prečo nespojiť príjemné s užitočným? Presne o tom sú naše chytáky, pri ktorých sa viac zabavíte ako potrápite. Často sú chytáky naformulované tak, aby vás zmiatli a hoci môže byť správna odpoveď jednoduchá, uhádnuť ju nie je už také ľahké. Neraz sa v nich priam ponúkajú na prvý pohľad zjavné riešenia, ktoré však nie sú správne. V chytákoch využijete vašu prezieravosť a povestný „sedliacky rozum“.

Obrázkové hlavolamy

Druhú veľkú kategóriu úloh tvoria obrázkové hlavolamy. Všetky obrázky sme roztriedili podľa zamerania a niekoľko menších podkategórií.

Zápalkové hlavolamy sú vlastne hry so zápalkami, s ktorými ste sa už určite stretli nielen vy, ale aj vaši rodičia a dokonca aj prarodičia. Vašou úlohou je premiestniť určitý počet zápaliek zo zadania tak, aby bola rovnica zo zápaliek pravdivá, alebo aby bolo splnená iná konkrétna úloha. Na prvý pohľad jednoduché úlohy zo zápaliek vás však môžu poriadne potrápiť. Nahliadnite do kategórie zápalkové hlavolamy a vyskúšajte si to sami.

V sekcii Hľadá sa! bude vašou úlohou nájsť ukrytý predmet, vec, zviera, znak, tvár, symbol, skrátka hocičo čo by sa dalo poriadne ukryť. 🙂 Niektoré veci objavíte hneď, ale pozor… nájdu sa tu aj naozaj majstrovské kúsky, pri ktorých možno strávite podstatne dlhší čas, ako ste pôvodne plánovali.

V kategórii nájdi nesprávny bude vašou úlohou nájsť z rôznych ponúkaných symbolov a obrázkov jeden, ktorý medzi ostatné nepasuje.

Ďalšia kategória sa zameriava na spočítanie všetkých rovnakých tvarov alebo predmetov, či už sú to trojuholníky, štvorce, rôzne predmety alebo zvieratá. Nezabúdajte, dôležité je nájsť ich vždy všetky! Tak teda: Koľko ich je?

Na precvičenie trojrozmernej predstavivosti je vynikajúca kategória všade samé kocky. Vašou úlohou je spočítať, z koľkých kociek sú jednotlivé stavby postavené. Na ich spočítanie máte k dispozícii máte iba pohľad z jedného uhla, takže spočítať ich všetky nebude také jednoduché.

Hádanky

Samostatnú kategóriu majú u nás hádanky. Naše slovenské, ľudové, na ktorých nejeden z nás vyrastal. Sú vynikajúce na precvičenie logického uvažovania, abstraktnej predstavivosti a dedukcie. Žiaľ, v dnešnej dobe sa s nimi stretávame už iba zriedkavo, čo je veľká škoda. Ruku na srdce: spomínate si na nejakú hádanku? Ak nie, nezúfajte. Pripravili sme pre vás výber z tých, ktoré nás najviac zaujali.

Viete kedy?

Ako už samostatný názov vypovedaná, v tejto kategórii si zaspomínate na dávnu aj nedávnu históriu. V dejinách ľudstva sa udialo tak veľa významných udalostí a objavov, že zabudnúť na ne by nám naša budúca generácia neodpustila. Nebojte sa, u nás nie ste na hodine dejepisu. Vašou úlohou bude určiť rok, kedy sa daná udalosť udiala, pričom na výber vám ponúkame vždy aj niekoľko možností, z ktorých je vždy jedna správna.
Tak napríklad: Televízor, žiarovka, mobil, minisukňa bicykel… viete kedy všetky tieto predmety vznikli?

Kvízy

Kvízy sú vynikajúca vec, ako si otestovať vašu pamäť, logické a matematické vedomosti, ale aj všeobecný prehľad. V tejto kategórii nájdete mix najrôznejších otázok z rôznych oblastí s rôznou náročnosťou a zameraním. Kategória je pomerne nová. Vieme, že obsah kategórie je slabší, preto vás prosíme o zhovievavosť pri jej hodnotení.
Veríme, že každý z vás si nájde aspoň jednu kategóriu, ktorá vás oslovila a strávi príjemný a užitočný čas na našej stránke palivamto.sk