Optické ilúzie

Ľudský mozog pracuje neuveriteľne komplexne, pričom neustále spracováva a vyhodnocuje obrovské množstvo informácií. Analyzuje poznatky z vonkajšieho sveta (prostredníctvom zmyslov a vnímania), alebo vnútorného sveta (spracovanie informácií). Optické ilúzie „útočia“ na vnemy, ktoré sa dostávajú do mozgu práve prostredníctvom zraku. Ak dostane podnet, ktorý sa vymyká štandardom, mozog ho nedokáže správne vyhodnotiť a dochádza k skreslenej realite. Vybrali sme pre vás niekoľko optických ilúzií, ktoré vám dajú poriadne zabrať. Nebudte smutní, váš mozog robí naozaj všetko čo je v jeho silách, aby si s nimi poradil 🙂

Traxlerov efekt

Zamerajte sa obrázok. Sústredte naň pozerajte bez toho aby ste odvrátili zrak. Čo sa stane?

Traxlerov efekt - optická ilúzia, ktorá vás poriadne prekvapí!

Ak ste to zvládli dostatočne dlho a nežmurkli ste, obrázok splynul s pozadím a vy ste pred sebou videli iba bielu obrazovku. Tento jav sa nazýva Troxlerov efekt. Hovorí o tom, že pokiaľ sa intenzívne sústredíte na konkrétny objekt, ostatné podnety budú postupne slabnúť. Ešte že je tomu tak! Mozog totiž denne spracúva tisíce podnetov. Pokiaľ by sme ich mali všetky aktívne vnímať, asi by sme sa z toho zbláznili.

Kocky

Obrázok znázorňuje kocky, ktoré ležia na zemi….alebo sú poukladané na sebe? Ako to vlastne je?

Kocky sú usporiadané horizontálne, alebo vertikálne? Optické ilúzie pracujú s nedokonalosťou ľudského oka.

Stále pred očami

Upriamte vašu pozornosť na červenú bodku na nose a minimálne 30 sekúnd ju sústredene sledujte. Následne sa pozrite na stenu, strop, bielu obrazovku monitora alebo iný povrch bielej farby. Niekedy stačí len pravidelne žmurkať a výsledok sa dostaví.

Zapozerajte sa na optickú ilúziu ženy aspoň 30 sekúnd. Vidíte to?

Poličky a guličky

Na hornej poličke je žltá guľa. Akej farby sú guličky na spodnej poličke?

Poličky a guličky. Optická ilúzia. čo vidíte vy?

Na prvý pohľad sa, že spodná polička je tá s modrou a zelenou guličkou. Na obrázku však žiadne poličky nie sú. Je to len optická ilúzia.

Optické ilúzie v pohybe

Obrázok simuluje statický pohyb. Vzniká kvôli špecifickému nasmerovaniu čiernych a bielych okrajov modrých bodiek. Tento efekt ešte znásobuje využitie špecifických kontrastných farieb.

Optické ilúzie so statickým pohybom. Hýbe sa, alebo nie?

Dve tváre 

Na obrázku sú zachytené dve ľudské tváre. Fotografia v ľavo zachytáva ženu a fotografia v pravo mladíka. Je to skutočne tak?

Dve tváre - optické ilúzie, ktoré pracujú s farebnosťou.

Fotografia naľavo je svetlejšia, kvôli čomu sa javí, že zachytáva ženskú tvár. Zatiaľ čo napravo je tá istá fotografia, len o čosi tmavšia. Zdá sa vám, že zachytáva mužskú tvár? Ak áno, naleteli ste ilúzii pohlavia od Richarda Rusella. Ľudský mozog vyhodnocuje tvár s kontrastnými črtami ako ženskú tvár. Pokiaľ je kontrast menej výrazný, skôr ju zaradí k mužskému pohlaviu. Deje sa to podvedome.

Jastrowova ilúzia.

Na obrázku sa nachádzajú koľajnice. Čo myslíte, sú rovnaké, alebo je jedna z nich dlhšia?

Jastrowova ilúzia - Optické ilúzie zmenia to, čo je v skutočnosti na obrázku na ilúziu.

Na pohľad sa zdá, že spodná koľajnica je dlhšia ako tá horná. Je to optická ilúzia. Obe koľajnice sú v skutočnosti rovnaké. To, že opticky vyzerajú rozdielne je spôsobené tým, že okraje oboch koľajníc tvorí jednu súvislú líniu.

Ďalšie optické ilúzie nájdete v kategóriách: Optické klamy