Nie všetko, čo uvidíte na prvý pohľad, je skutočné. Nie každý pohyb, ktorí uvidíte na obrázku sa aj v skutočnosti deje. Ako je to možné? Rozdiel medzi skutočným obrázkom a vašim subjektívnym vnímaním predstavuje pointu optických klamov. Ľudský zrak nie je dokonalý. Špecifický stavebný systém oka, externé vplyvy ale aj subjektívne vnímanie skutočnosti majú za následok, že to čo vidíte, nemusí byť vždy v skutočnosti tak, ako sa to na prvý pohľad zdá. Optické klamy vám ukážu, ako je to možné.
Čiary
Čo myslíte, ktorá čiara je dlhšia?
Ak máte pocit, že žiadna z nich nie je dlhšia, máte pravdu. Obe čiary sú rovnaké. Rôznu dĺžka čiar je opticky docielená rôznym smerom šípok.
Vodorovné, alebo nie?
Pozorne sa zadívajte na obrázok. Medzi čiernymi a bielymi štvorčekmi sa nachádza 8 čiar. Podľa vás sú vodorovné, alebo nie?
Všetky priamky sú vodorovné. Ilúziu podmieňujú vybočenia čiernych a bielych kociek a šedá farba priamok. preto sa vám zdá, že priamky nie sú vodorovné, aj keď opak je pravdou.
Bodky
Úloha je jednoduchá: spočítate všetky čierne bodky na obrázku.
Nenapočítali ste ani jednu? Potom je to správne. Všetky bodky sú biele. Rozloženie čiernej, bielej a sivej farby na obrázku vytvára klam, že bodky, na ktoré sa zrakom nezameriavate sú čierne.
Kruhy
Dívajte sa do stredu obrázka na čiernu bodku. Nič sa nedeje? Teraz pritom hýbte hlavu k obrázku a späť.
Rôzne natočené kosoštvorce spôsobia optický klam otáčavých kruhov. Tie sa točia v smere, alebo proti smeru hodinových ručičiek podľa toho, či sa približujete alebo odďaľujete.
Špirála, alebo kruhy?
Čierno-biele kocky sú poukladané do jednej veľkej špirály, alebo niekoľko rôznych kruhov?
Kto je za mrežami?
Pozrite sa na obrázok z blízka a postupne vzďaľujte hlavu od obrazovky. Čo vidíte?
Hypnóza
Hypnóza patrí medzi pohyblivé optické klamy. Dívajte sa na obrázok aspoň 30 sekúnd a následne si pozrite obrázok ukrytý pod obrázkom. Čo vidíte?
Štvorce
Zdá sa vám, že sa pozeráte na akési obdĺžniky, ktoré vyzerajú ako truhly? Dívajte sa na obrázok aspoň 16 sekúnd. Ostré hrany obdĺžnikov zmiznú a vy uvidíte niečo iné.
Po kratšom časovom období ostré hrany zmiznú a vy uvidíme 16 kruhov. Ak vidíte obdĺžniky, alebo kruhy, vidíte správne. Tentokrát sa nejedná o ilúziu, ale o to, na čo sa váš mozog zameria ako prvé. Mozog sa na základe kontúr, okrajov a tvarov snaží identifikovať konkrétne objekty. V tomto prípade sa bijú obdĺžniky s kruhmi, čo pôsobí na mozog metúco.
Fraserovej špirála
Nádherná špirála, ktorá sa pravidelne zmenšuje až do stredu? Čo ak vám ale povieme, že na obrázku nevidíte špirálu, ale kružnice? Neveríte nám? Skontrolujte si to a prejdite po nich prstom. Na prvý pohľad sa naozaj zdá, že je to kružnica, ale to je len optická ilúzia.
Pokiaľ by ste mali záujem vidieť svet optických klamov naživo, na Slovensku, v Starom Smokovci sa nachádza Triklandia, plná optických klamov inšpirovaných slovenským folklórom.
Iný druh optických klamov nájdete v kategóriách: Optické ilúzie
Einsteinova hádanka