Šachy – zahrajte si šachy online

V súčasnosti nájdete na internete množstvo webových stránok, na ktorých môžete hrať šachy online, či už sám proti počítaču, s priateľmi, alebo proti náhodným hráčom. Takmer všetky šachové portály ponúkajú aj určitú formu výuky, pomocou ktorej môžete ľahko a efektívne zlepšovať svoje šachové zručnosti. Najčastejšie sú to analýzy otvorení, šachové puzzle v ktorom riešite vždy konkrétnu pozíciu, alebo celková analýza partie, pomocou ktorej zistíte kde ste urobili chyby a ktoré ťahy mohli byť tie najlepšie. Zároveň si tak viete otestovať svoje schopnosti a zamerať sa na vaše hráčske nedostatky.

Chcete si zahrať šachy online, ale neviete kde? Ponúkame vám výber najlepších šachových portálov na nete.

Pokiaľ hráte máte chuť na šachy online, môžete si vybrať štýl partie. Ak sa práve necítite najlepšie, môžete hrať priateľské partie. Pokiaľ máte chuť postupovať v ratingu môžete hrať hodnotené zápasy, alebo sa rovno zapojiť do niektorého práve prebiehajúceho turnaja.

Najväčšia výhoda online šachu je, že môžete hrať so svojimi priateľmi na diaľku, čo je v dnešnej uponáhľanej dobe, kedy majú ľudia stále menej a menej času na nezaplatenie 🙂

Ak sa už neviete dočkať na vašu šachovú partiu, vybrali sme pre vás najlepšie webové portály, kde si môžete zahrať šachy online, zlepšiť vaše šachové schopnosti a dozvedieť sa niečo viac o šachu. Na tých najznámejších portáloch môžete sledovať a učiť sa od tých najlepších šachistov súčasnosti. GM Hikaru Nakamura,, GM Daniel Naroditsky a ďalší.

Kde hrať šachy online?

Pripravili sme pre vás krátke porovnanie. Nasledujúce šachové portály sú najlepším miestom, pre šachu chtivých hráčov, či už so šachmi práve začínate, máte už nejaké skúsenosti, alebo sa chcete stať naozaj špičkovým hráčom. Vyberte si podľa vlastných preferencií najlepší šachový portál, ktorý spĺňa vaše očakávania.

chess24.com
chess.com
lichess.org
chesskid.com

Chess24.com

Začneme hneď s jedným z najznámejších šachových portálov. Ak si chcete zahrať bullet, blitz, alebo rapid bez registrácie proti PC náhodnému oponentovi, alebo priateľovi, nemusíte nikde inde chodiť. Na stránke nájdete aj sekciu tréning a učenie, ktoré vám ponúkajú príležitostí na zlepšenie sa v šachoch. Nie všetko je však prístupné v neplatenej verzii. K úplnému archívu sa dostanete až po kúpení prémiového účtu. Hlavnou výhodou Chess24.com je, že obsahuje množstvo informácií zo sveta šachu. Nájdete tu podrobný prehľad o nadchádzajúcich a prebiehajúcich turnajoch. Často ich vysielajú online a sú moderované. Portál ďalej obsahuje mnohé šachové analýzy, rozhovory s osobnosťami šachu, či zaujímavosti zo sveta tejto kráľovskej hry. Všetky články sú voľne dostupné, takže máte k dispozícii ďalší zdroj kvalitných informácií týkajúcich sa šachu. Portál však nemá slovenskú ani českú lokáciu, takže všetky informácie sú dostupné jedine v iných jazykoch.

Lichess.org

Lichess obsahuje všetko. Stránka má mnoho používateľov, takže ak si chcete zahrať šachy online, vždy tu partnera na hru v každej variante: bullet, blitz, rapid. Môžete hrať proti počítaču, priateľom, alebo náhodným súperom, zúčastňovať sa turnajov a stať sa členmi rôznych šachových klubov.

Portál je plný taktických hádaniek, analýzu partií, analýzu otvorení, výukových materiálov, ktoré vytvorili administrátori, alebo samotný hráči. Zatiaľ čo iné webové stránky podmieňujú prístup k všetkým materiálom plateným členstvom, na lichess.org máte prístup ku všetkému úplne bezplatne. Pokiaľ beriete učenie sa šachov vážne a neplánujete platiť žiadne členské, Lichess vám ponúka výnimočne veľa výukových materiálov úplne zadarmo. Stránka má aj vlastné fórum, kde ponúka šachistom priestor na otázky, rady, tipy a otvorenú diskusiu. Lichess je aj v slovenčine.Chess.com

Najznámejší šachový portál na ktorom môžete hrať šachy online s kýmkoľvek na svete.

Chess.com je najväčší šachový portál súčasnosti. Podobne ako Lichess, aj na chess.com máte k dispozícii všetky varianty hier. K dispozícii máte navyše aj možnosť zahrať si korešpondenčný šach. V tomto variante máte na ťah viac času (24 hodín, 48, hodín, 7 dní. a pod.) Na stránke nájdete aj rozsiahle šachové fórum. Dáva vám možnosť spojiť sa s priateľmi, vytvoriť vlastný šachový klub, alebo sa pridať do už existujúceho podľa vlastných preferencií. Stránka obsahuje kvalitný rozbor partie a analýzu otvorení. Portál obsahuje mnoho video návodov, lekcií a taktiež tu nájdete veľké množstvo šachových puzzle.

Nevýhodou je, že ako neplatiaci člen, môžete za deň využiť iba obmedzené množstvo tréningového obsahu. Hrať šachy online môžete koľko chcete, počet partií nie je nijako obmedzený, ale k neobmedzenému výukovému materiálu sa dostanete až ako platiaci člen. Myslím si však, že ak ste hobby šachista, a nevenujete šachu denne niekoľko hodín, bohato si vystačíte aj s neplatenou verziou. Stránku môžete používať v slovenskom jazyku.

Chesskid.com – šachový portál pre deti

Posledný portál ktorý by som vám rád predstavil je chesskid.com

Pokiaľ zo šachom začínate, alebo ste mladí hráč alebo hráčka, toto by mala byť pre vás voľba číslo jedna. Na portáli hrá až 8 miliónov detí!
Na svedomí ho majú rovnakí vývojári ako chess.com, takže je rovnako veľmi kvalitný, pričom obsahuje vynikajúci učebný materiál. Aj v Chess.com, máte možnosť hrať šachy online proti Pc alebo proti druhým hráčom. Web obsahuje pc analýzu, analýzu otvorení, šachové puzzle, edukačné videá a veľa ďalšieho. Je naozaj výborne edukačne spracovaný. Materiály sú zoradené tak, aby dávali deťom logický celok a motivovali ich k ďalšiemu hraniu a postupne zvyšovali ich hráčsku úroveň.

Podobne ako v chess.com aj ich portál určený deťom má zadarmo iba obmedzený počet úloh, edukačných videí či PC botov. Za plný prístup si už musí užívateľ zaplatiť.

V súčasnosti prebieha akcia s 30% zlavou. Viac informácii nájdete v nasledujúcom linku: https://www.chesskid.com/membership/promo/sachycesko

Veľkou výhodou pre začínajúcich hráčov bude, že chesskid.com je aj v českom jazyku. Príbuzný jazyk vám určite uľahči orientáciu. Chesskid.com môže byť zaujímavá voľba aj pre rodiča, ktorý chce naučiť svoje dieťa hrať šach, alebo pre krúžky v CVČ, či školské krúžky.

Zhrnutie – kde si teda zahrať šachy online?

Pokiaľ si dieťa a so šachom práv začínaš, alebo si úplný začiatočník, ktorý šach nikdy nehral, odporúčame začať na Chesskid.com. Pre hobby hráčov, ktorí hrajú šachy príležitostne, chcú sa zabaviť alebo zahrať si s priateľmi partičku online, sú vhodné všetkých tri spomenuté webové stránky. Ak sa však chcete v šachoch zdokonaľovať a zlepšovať sa, odporúčam ísť rovno na lichess.org a chess.com. Aj neplatená verzia chess.com ponúka dostatok príležitostí na zlepšenie sa. Pokiaľ neplánujete za šachy platiť, ale chcete veľa trénovať, Lichess.org je lepšia voľba. Obsahuje podstatne viac výukového materiálu, ktorý je dostupný zdarma. Ak plánujete za portál platiť, myslím, že Chess.com má v tom prípade najvyššiu kvalitu a aj najviac možnosti ako sa rozvíjať.

Veľa zábavy pri šachu a pamätajte: „Každý šachový majster bol kedysi začiatočníkom.“ (Irving Chernev) 😉

Ďalšie logické hry, nájdete v tejto kategórii: